Hirurško odstranjivanje lipoma
Lipomi su benigne tvorevine, grudvice masnog tkiva smeštene između kože i mišića. Ovo su najčešći dobroćudni tumori vezivnog tkiva. Skoro su po pravilu bezopasni.
Lipom izgleda kao mekan i elastičan okruglasti čvorić koji pri dodiru liči na kuglicu testa ili gume ispod kože, a prekriven je kožom normalnog izgleda. Nekada se može pomerati prstom. Lipomi uglavnom nisu bolni, s izuzetkom lipoma koji pritiskaju nerve ili su ispunjeni krvnim sudovima.
Glavne njegove osobine su da sporo raste, obično do određene veličine posle koje se veoma retko dalje uvećava, ne postoje nikakvi simptomi i tegobe kod osoba kod kojih se pojavio.
Znak postojanja lipoma je mala potkožna kuglica masnog tkiva, koja može biti smeštena na bilo kom delu tela. Često se nalazi na ramenima, lopaticama, trupu, potiljku, uz tetive kolena, zglobovima ruku, unutar mišića (miolipom), na krvnim sudovima (angiolipom) i hrskavici (hondrolipom).
Lipom je građen od zrelog masnog tkiva čiji su režnjevi odvojeni tankim pregradama od vezivnog tkiva pa ga je teško razgraničiti od okolnog masnog tkiva.
Hirurško odstranjivanje lipoma se obavlja ambulantno pod lokalnom anestezijom, a pacijent se pušta kući odmah posle zahvata ili posle nekoliko sati posmatranja. Kod komplikovanih slučajeva preporučuje se uzimanje antibiotika tokom nekoliko dana posle operacija.
Još uvek nije jasno poznato šta izaziva lipome. Jedno od mišljenja je da su lipomi odgovor na fizičku povredu, drugi misle da oni već postoje i da je povreda samo isprovocirala njihovu pojavu. Mogući faktori rizika su nedostatak fizičke aktivnosti, a postoji I mišljenje da su fizički neaktivne osobe sklonije lipomima. Ipak, i genetika ima bitnu ulogu, lipomi su često nasledni.
I pored toga što se lipomi mogu javiti u svakom uzrastu, učestaliji su između 40. i 60. godine.
Lipomi su u najvećem broju slučajeva bezopasni, i ne zahtevaju nikakav tretman, osim toga da ih lekar pogleda. Osobe koje imaju lipome nisu sklonije razvoju kancerogenih liposarkoma. Atipični lipomi, koji su veći i koji se češće pojavljuj na rukama, retko kada mogu prerasti u liposarkom.
Mnoge osobe više iz estetskih razloga žele da uklone lipome. Kada se jednom hirurški odstrane, obično se ne vraćaju. Veliki broj ljudi živi sa lipomima, posebno ako nisu locirani na nekom vidljivom mestu, i ako nisu bolni. Uglavnom i nije potrebna hirurška intervencija, s tim da doktor može preporučiti redovne kontrole kako bi se pratilo da li lipomi rastu ili se menjaju.
Uklanjanje lipoma
U slučaju da želite da uklonite lipom, to je jedino moguće hirurškim putem. Nekada ima smisla ukloniti ih dok su manji, jer je intervencija komplikovanija, ako su lipomi veći. Operacija se najčešće radi u lokalnoj anesteziji.
Hirurško odstranjivanje lipoma se obavlja ambulantno pod lokalnom anestezijom, a pacijent se pušta kući odmah posle zahvata ili posle nekoliko sati posmatranja. Kod komplikovanih slučajeva preporučuje se uzimanje antibiotika tokom nekoliko dana posle operacija.